Relaterat
Kontaktpersoner
 

Future får nytt affärssystem

Publicerad: den 18 januari 2010

Future är nordens största importör av solglasögon. För några år sedan kände Future att de höll på att växa ur sitt affärssystem, men hittade inget nytt som passade. I stället valde de att låta Celab bygga upp ett från grunden.

- Vi fick reda på att Celab, som vi samarbetat med tidigare, hade byggt ett väl fungerande system för en annan kund, berättar Jan Jonsson, vd på Future. Det tyckte vi lät intressant.

Andreas Mathiasson och Viktor Bergman på Celab har varit med och utvecklat Futures nya affärssystem och de förklarar att det är vanligare än man tror med kundunika system.

- Företag som känner att de måste anpassa ett standardsystem väldigt mycket, som Future hade behövt göra, kan ha nytta av att bygga ett eget, säger Andreas Mathiasson.

Affärssystemet som Celab tagit fram för Future bygger en kedja från fabrik via speditör och tull hela vägen till Futures lager i Kungälv. Systemet gör kommunikationen bättre i hela ledet och en av de stora fördelarna är att Future alltid kan ha full kontroll på alla leveranstider.

- Visst kostar det en del pengar att ta fram ett system från grunden, men det brukar också löna sig i det långa loppet, säger Viktor. Det finns många fördelar med att ha en konstruktion som är speciellt anpassad för företagets behov.

Fungerar som tänkt
Innan Celab satte igång med sitt arbete gjorde Future en behovsanalys och en kravlista över vad systemet behövde klara av. Nu har systemet varit i drift sedan i september och det har fungerat som tänkt.

- Vi inkluderade vår speditör och ett tullfritt lager också, säger Jan och det gör systemet väldigt effektivt. Visst finns det alltid saker att förbättra men efter tre månader tycker jag att det nya systemet fungerar mycket bättre än det förra gjorde på tolv år.

- Vi är väldigt nöjda, säger Viktor och Andreas på Celab, det flyter på väldigt bra.